BMW BMW 5-Series Touring 518d 6MT RWD (150 HP)
2013–
148
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4097mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs 330 X 24 |
| Rear Brakes | Ventilated Discs 330 X 20 |