BMW BMW 5-Series Touring 520d 6AT RWD (177 HP)
2007–
174
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |