BMW BMW 5-Series Touring 520d 6MT RWD (190 HP)
2017–
187
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4943mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2977mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |