BMW BMW 5-Series Touring 520d MHEV 8AT RWD (197 HP)
2025–
194
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 194bhp |
| Power | 144.9kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 5060mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2995mm |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R18 102Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |