BMW BMW 5-Series Touring 520i 5MT RWD (150 HP)
1997–
148
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 212km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1542kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |