BMW BMW 5-Series Touring 523i 6MT RWD (177 HP)
2004–
174
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 227km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4844mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |