BMW BMW 5-Series Touring 530d 6AT RWD (218 HP)
2004–
215
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4844mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Kerb Weight | 1675kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |