BMW BMW 5-Series Touring 535d xDrive 8AT AWD (313 HP)
2013–
308
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 308bhp |
| Power | 230kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4907mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
| Boot Capacity | 560L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |