BMW BMW 5-Series Touring 540i xDrive 8AT AWD (340 HP)
2017–
335
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4943mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2977mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |