BMW BMW 5-Series Touring 550i 8AT RWD (407 HP)
2013–
402
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 402bhp |
| Power | 300kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4907mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
| Boot Capacity | 560L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 96Y Rsc |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |