BMW BMW 5 Series 518i 5MT RWD (102 HP)
1981–
101
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1766cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
| Boot Capacity | 640L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70H R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |