BMW BMW 5 Series 520i 5MT RWD (129 HP)
1988–
127
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 203km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Hr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |