BMW BMW 5 Series 525d 5MT RWD (163 HP)
2000–
161
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 219km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1670kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 94 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |