BMW BMW 5 Series 525i 5MT RWD (150 HP)
1981–
148
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 215Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 640L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70H R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |