BMW BMW 5 Series 525ix 5MT RWD (192 HP)
1988–
189
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141.2kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |