BMW BMW 5 Series 528i 3AT RWD (184 HP)
1981–
181
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2788cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 640L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70H R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |