BMW BMW 5 Series 530d xDrive 6MT AWD (235 HP)
2007–
232
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 232bhp |
| Power | 173kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |