BMW BMW 5 Series 530i 4MT RWD (178 HP)
1972–
176
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2986cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 176bhp |
| Power | 130.9kW |
| Torque | 251Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4618mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 620L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |