BMW BMW 5 Series 550e xDrive PHEV 8AT AWD (489 HP)
2024–
6.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
235.2
mpg
Economy
Engine
| Fuel Type | Plug-in Hybrid |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 235.2mpg |
| Combined | 1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 559mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2995mm |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 102Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |