BMW BMW 7 Series (G11/G12) 730d 8AT RWD (265 HP)
2016–
261
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 5098mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1755kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 99Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |