BMW BMW 7 Series (G11/G12) 740e 8AT RWD (326 HP)
2016–
255
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
112
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 189.8kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 112mpg |
| Combined | 2.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5098mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1980kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 99Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |