BMW BMW 7 Series (G11/G12) 750Ld xDrive 8AT AWD (400 HP)
2016–
395
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 760Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 5237mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 2055kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 99Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |