BMW BMW 8 Series Gran Coupe M850i xDrive V8 8AT AWD (530 HP)
2020–
523
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 523bhp |
| Power | 389.8kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5083mm |
| Width | 1933mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 3023mm |
| Kerb Weight | 2070kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 100Y Xl // 275/40 R18 103Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |