BMW BMW 8 Series 850i 6MT RWD (300 HP)
1990–
296
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4988cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |