BMW BMW iX2 xDrive30 66.5 KWh AWD (313 HP)
2024–
5.6
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
Dimensions & Weight
| Length | 4554mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 2095kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R17 100Y Xl |
| Front Brakes | Single-Piston Floating-Calliper Disc Brakes |
| Rear Brakes | Single-Piston Floating-Calliper Disc Brakes |