BMW BMW M2 3.0L 6MT RWD (460 HP)
2023–
454
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 454bhp |
| Power | 338.3kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1402mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr19 100Y Xl // 285/30 Zr20 99Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |