BMW BMW M3 CS 3.0L 8AT AWD (550 HP)
2024–
542
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
188
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 542bhp |
| Power | 404.5kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 303km/h |
| Top Speed | 188mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2875mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr19 100Y Xl // 285/30 Zr20 99Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |