BMW BMW M3 Touring Competition M xDrive 8AT AWD (510 HP)
2023–
503
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375.1kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4793mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2875mm |
| Kerb Weight | 1865kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr19 100Y Xl // 285/30 Zr20 99Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |