BMW BMW X1 20d sDrive 6MT RWD (184 HP)
2013–
181
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4478mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1565kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 94H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |