BMW BMW X3 M 3.0L M Competition 8AT AWD (510 HP)
2019–
503
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
177
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375.1kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 285km/h |
| Top Speed | 177mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1970kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 Zr20 105Y Xl // 265/45 Zr20 108Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |