BMW BMW X5 (E70) xDrive 30d 8AT AWD (245 HP)
2010–
241
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
32
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4856mm |
| Width | 1933mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 2934mm |
| Kerb Weight | 2150kg |
| Boot Capacity | 620L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |