BMW BMW X5 xDrive40i 8AT AWD (380 HP)
2024–
375
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 375bhp |
| Power | 279.5kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4935mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1755mm |
| Wheelbase | 2974mm |
| Kerb Weight | 2165kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/50 R19 110W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |