BMW BMW X6 ActiveHybrid 8AT AWD (485 HP)
2010–
479
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
23.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 479bhp |
| Power | 357kW |
| Torque | 780Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.7mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4877mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1697mm |
| Wheelbase | 2934mm |
| Kerb Weight | 2525kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |