BMW BMW X6 xDrive30d 8AT AWD (298 HP)
2024–
282
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2974mm |
| Kerb Weight | 2220kg |
| Boot Capacity | 580L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/45 R20 110Y Xl // 305/40 R20 112Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |