BMW i3 22 kWh (170 HP)
2013–2017
168
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3998mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1577mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1195kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |