BMW i3 22 kWh with Range Extender (170 HP)
2013–2017
101
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
392
mpg
Economy
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 392mpg |
| Combined | 0.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3998mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1577mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |