BMW i3 27 kWh (170 HP)
2017–
168
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4011mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1598mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |