BMW i3s 27 kWh (184 HP)
2017–
181
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4006mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/55 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |