BMW i3s 27 kWh with range extender (184 HP)
2017–
38
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
336
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 647cc |
| Cylinders | 2 |
| Power | 38bhp |
| Power | 28kW |
| Torque | 56Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 336mpg |
| Combined | 0.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4006mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/55 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |