BMW i3s 42 KWh (184 HP)
2017–
6.9
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
336
mpg
Economy
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 336mpg |
| Combined | 0.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4006mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/55 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |