BMW i8 (I12) 1.5L 6AT (362 HP)
2014–2018
357
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
112
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Power | 357bhp |
| Power | 266kW |
| Torque | 569Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 112mpg |
| Combined | 2.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R20 || 215/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |