BMW iX xDrive40 AWD 76.6 KWh (326 HP)
2021–
6.1
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
Dimensions & Weight
| Length | 4953mm |
| Width | 1966mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 2365kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R20 108H Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |