BMW iX1 30 xDrive 64.7 kWh AWD (313 Hp)
2022–
5.6
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 2010kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |