BMW M Roadster (E36) 3.2L 5MT RWD (325 HP)
1997–2002
321
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3246cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4026mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1288mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 164L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Fata: 225/45 Zr17 - Spate: 245/40 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |