BMW M1 (E26) 3.5
1978–1981
274
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
163
mph
Top Speed
14.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3453cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 274bhp |
| Power | 204kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 262km/h |
| Top Speed | 163mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.4mpg |
| Combined | 16.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1138mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Vr16 (Front) - 225/50 Vr16 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |