BMW M2 Competition 3.0L 6MT (410 HP)
2018–
404
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 404bhp |
| Power | 301.6kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 391L |