BMW M2 Competition 3.0L 7AT (410 HP)
2018–
404
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 404bhp |
| Power | 301.6kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr19 93Y / 265/35 Zr19 98Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |