BMW M2 (F87) 3.0L 6MT RWD (370 HP)
2015–2018
365
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272.1kW |
| Torque | 465Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4468mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr19 93Y || 265/35 Zr19 98Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |