BMW M3 Cabriolet (E36) 3.2L 5MT RWD (321 HP)
1994–1999
316
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3201cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 236kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1339mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 (Front) - 245/40 R17 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |