BMW M3 Cabriolet (E46) 3.2L 6MT (343 HP)
2001–2007
338
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3246cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 338bhp |
| Power | 252kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4493mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Zr18 // 255/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |